„Wolnoć Tomku w swoim domku.” To ludowe przysłowie rozsławione przez bajkę znanego poety i pisarza Aleksandra Fredry „O Pawle i Gawle”, znane jest chyba każdemu. Ale nie każdy może je cytować. Dlaczego? No niestety mieszkając w złotym wynalazku PRL-u czyli bloku mieszkalnym często można spotkać niezadowoloną sąsiadkę, która skarży się na hałas lub głośne skrzypienie drzwi. A plotkujące pod blokiem sąsiadki to już stały obrazek, rozgrywający się na wszystkich osiedlach. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że mieszkając w bloku coraz częściej można być świadkiem historii, jakby żywcem wyciągniętych z serialu Alternatywy 4, słynnego prześmiewcy lat powojennych Stanisława Barei.

dom2

I dlatego coraz więcej osób nie boi się realizować marzenia o własnych czterech ścianach, gdzieś na obrzeżach miasta. Domki jednorodzinne to uosobienie prywatności, swobody oraz zaplanowanej przez siebie przestrzeni. To szansa na częstszy kontakt z naturą. Planując budowę warto zastanowić się na początek nad firmą, która rzetelnie i skutecznie wykonuje projekty małych domów. Jeśli chodzi o wybór firmy budowlanej tu również nie można wybrać pierwszej lepszej. Przede wszystkim muszą to być specjaliści z dużym doświadczeniem, a także umiejętnościami, które wymagają także obsługi specjalistycznego sprzętu. W szukaniu mogą być pomocni znajomi lub fora z opiniami o najlepszych ekspertach.

Kiedy dom już zostanie postawiony na solidnych fundamentach, a pokoje wypełnią meble i przytulne dodatki trzeba się niestety liczyć się z kosztami eksploatacji. Domek jednorodzinny wymaga drogiego utrzymania ze względu na większe zużycie ciepła i prądu. Jednak to nie powinno przerażać zwłaszcza tych, którzy tęsknią za własnym kątem z dala od zgiełku miasta i bujnego życia blokowisk. Dodatkową zachętą może być taka oto wizja: mały domek, piętrowy lub parterowy. Wybudowany na obrzeżach miasta, dookoła bujna zieleń latem i biały puszysty śnieg zimą. Ogród, w którym rosną kwiaty, a na grządkach dojrzewają zdrowe warzywa. Wiosną i latem można bez żadnego skrępowania zaprosić rodzinę i znajomych na wspólne grillowanie. A zimą wyciągnąć nogi przy kominku, popijając herbatę lub gorącą czekoladę, czytać ulubioną książkę lub pobawić się z dziećmi. Sielanka prawda? I właśnie dla takich sielanek warto spełniać marzenia o własnych, czterech kątach.

A dla większej inspiracji kilka zdjęć ciekawych domów:

dom4

dom3

dom1

Comments are closed.

Post Navigation